Yükleniyor...

Hakkımda

Ben kimim ve neler yaparım gibi bir çok sorunun yanıtı

Merhaba, ben Fırat Kaya.

26 Eylül 2000 tarihinde Antalya’da doğdum. Küçük yaşlarda bir şeyleri parçalayıp yeniden yapma gibi huylar kazanan yani ezelden beri mühendis olan birisiyim. Antalya Muratpaşa Anadolu Lisesi’ne başladıktan sonra dönemin ortalarında başıma gelen en güzel şey ile tanıştım yani yazılım.

Lise Hayatım

Lise yıllarımda okuldan gelir gelmez bilgisayar başına geçip bir şeyler kodlamaya çalışıyordum. Geriye kalan tüm zamanımı sürekli birilerine soru sorarak (beyninin etini yiyerek diyebiliriz), araştırma yaparak geçiriyordum. Bu süreçten 1 yıl sonra ilk projemi yapıp satışa sunmuştum. Bir web site scripti yaparak ufak paralar kazanıyordum (15-16 yaşındayken çok fazla gibi geliyordu). Gün geçtikçe freelance çalışma şekilne alışmıştım ve artık daha büyük projelerde yer alıyordum. Bu yıllarda Fırat Kaya adında bir blog açmıştım fakat fazla ilgilenmediğimden geri kapatmıştım.

11. sınıfta Lokman Ecza Deposu ve Milli Eğitim Müdürlüğünün ortak projesi DİJİGENÇ adlı projeye dahil oldum. İki etap düzenlenen projede, ilk etapta bizlere C# (C Sharp) eğitimi verdiler. Bir sınav ile başarılı olan öğrenciler ikinci etaba geçiyordu. İkinci etapta ise bizlere robotik kodlama ve temel elektronik eğitimi verildi. Bizden bir bitirme projesi istediklerinde hasta insanlar için bir akıllı saat geliştirmiştim (o zamanlar çok da akıllı değildi). Projeleri teslim ettikten sonra ülkemizin önde gelen kurumları olan ASELSAN ve HAVELSAN‘ı ziyaret ettik. Aslında şu anki vizyonum burada şekillendi diyebilirim. Şu anda ise 3-4 yıl önce düşünmüş olduğum akıllı saatin çok daha akıllısını ve kullanım alanı çok daha geniş olan bir versiyonu üzerinde çalışıyorum.

Şu anki Hayatım

Şu anda Dokuz Eylül Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri öğrencisiyim. Ben Fırat Kaya adlı kişisel blogumda yazılımla ilgili içerikler paylaşıyorum ve LeaderOS projesini yönetiyorum. Freelance çalışma şeklime üniversite bitene kadar devam etmeyi düşünüyorum. Kendimi sürekli geliştirerek ve yeni teknolojilere adapte olarak çok daha güzel bir dünya için farklı projeler geliştiriyorum. Kendimi, bu güzel dünyaya faydalı bir iz bırakmaya adadım ve bu yolda emin adımlarla çizgiyi bozmadan ilerleyeceğim.

Bana İletişim sayfasından ulaşabilir dilediğiniz soruyu sorabilirsiniz.

“Mantık sizi A noktasından B noktasına götürür. Hayal gücü her yere.”
– Albert Einstein

Bugünkü fikirlerimin şekillenmesini sağlayan ve ASELSAN ve HAVELSAN’da bizi çok iyi şartlarda ağırlayan güler yüzlü ekibe tüm içtenlikte teşekkür ederim. 🙂

Fırat Kaya ASELSAN